úterý 21. prosince 2010

Mrkev na smetaně s bramborem a vepřová plec

         
  • Protože máme mrkev rádi vybrala jsem si tento recept ale moje příprava se trochu liší od původního receptu Anuše Kejřové. Mrkev jsem nakrájela na kolečka a dusila jsem jí podlitou vodou, mírně osolila, ale přidala jsem ještě několik zrnek nového koření  a tři bobkové listy.
  • Zvlášť jsem si připravila světlou máslovou jíšku a mrkev malinko zahustila. Přidala jsem smetanu a nakonec ochutila octem a cukrem. Mrkev máme rádi sladkokyselou.
  • Jako přílohu jsem uvařila brambory s kmínem.
  • Protože se jednalo o nedělní oběd nemohlo samozřejmě chybět maso. Vepřovou plec jsem dusila podlitou vodou vcelku spolu s cibulí a česnekem. Když bylo maso skoro měkké, naporcovala jsem ho a zalila rozmíchanou vepřovou šťávou. Maso jsem nechala ještě zapéct, aby mělo pěknou barvu.
  • Všichni si moc pochutnali a tak jsem měla radost nejen z nové kuchařky, kterou jsem vyhrála ale, že i jídlo připravené s láskou, moje děti ocenily.

úterý 23. listopadu 2010

Svíčková pečeně na smetaně

Hovězí maso odblaníme a prošpikujeme kousky slaniny.
Připravíme si kořenovou zeleninu, bobkový list a nové koření.
Maso opečeme ze všech stran, aby se zatáhlo.
Přidáme cibuli a necháme zesklovatět.
Na maso vložíme zeleninu a opět trochu orestujeme. Přidáme bobkový list, nové koření a osolíme.
Maso podlijeme vodou a dusíme pod poklicí.
Zkontrolujeme zda je maso měkké, pokud ano, maso nakrájíme na jednotlivé porce.
Zeleninu rozmixujeme nebo propasírujeme přes síto.
Nyní propasírovanou zeleninu přikyselíme a přisladíme. Necháme společně provařit. Nakonec přidáme smetanu, ve které jsem rozšlehala trochu mouky. Já dochucuji omáčku rybízovou marmeládou. Dodá omáčce pěknou barvu a výraznou chuť.
Omáčku podáváme s brusinkami, citronem a můžeme přidat i šlehačku. Máme rádi brusinky, ale doma si vyrábím i rybíz upravený jako brusinky.

Segedínský guláš

Příprava segedínského guláše.
 Na guláš jsem použila vepřový bok, který nakrájíme na kostičky. V pánvi na oleji zpěníme cibulku do zlatova.Na zpěněnou cibuli přidáme maso a necháme chvilku orestovat. Potom přidáme červenou papriku, sůl a kmín, zamícháme a chvíli dusíme pod pokličkou. Oblíbila jsem si titanové nádobí, ve kterém lze  pokrm připravovat bez starosti, že by se  připálil.
Maso podlijeme vodou a přidáme ještě několik kuliček nového koření a 3- 4 bobkové listy.Maso dusíme do poloměkka a pak přidáme kysané zelí.Tentokrát jsem použila ještě kupované kysané zelí, ale máme naložené vlastní, do kterého přidáváme mrkev.Zelí je chutnější a vypadá moc hezky.

 Když je maso i zelí měkké, zahustíme zakysanou smetanou, ve které jsme rozšlehali trochu mouky.
 Protože jsem dostala od dcery novinku, hotové žemlové knedlíky, které stačí pouze uvařit, neváhala jsem a knedlíky jsem použila pro rychlejší přípravu.


  Toto jídlo je u nás velmi oblíbené, hlavně v zimě, kdy pořádně zasytí a zahřeje.